[acf field="tytul_publikacji"]


[acf field="autor"] [acf field="rodzaj_publikacji"] [acf field="data_publikacji"]

Z artykułu dowiesz się, czym są modele tworzenia biznesu, jakie mają znaczenie przy planowaniu własnej działalności biznesowej, głównie w sieci (e-commerce), choć nie tylko, oraz jakie są ich kluczowe cechy i przykłady.


Modele tworzenia biznesu

Cechą charakterystyczną współczesnego biznesu jest szeroki dostęp do informacji, który jest możliwy dzięki globalizacji i postępowi technologicznemu, w tym przede wszystkim rozwojowi Internetu. Dzisiaj łatwo można sprawdzić, czym zajmują się poszczególne firmy, w jaki sposób generują przychody i czy jest to działalność rentowna. Dodatkowo mamy dostęp do informacji z rynków zagranicznych, zatem można inspirować i wzorować się na tym, co dzieje się w innych regionach świata.

Na etapie poszukiwania odpowiedniego pomysłu na biznes warto skorzystać z dostępnych informacji i sprawdzić, jakie są opcje biznesowe. W praktyce oznacza to określenie, w jaki sposób inni tworzyli i tworzą swoje biznesy. Dzięki temu można się zainspirować oraz przejąć pewne mechanizmy.

Analiza szeroko pojętego rynku biznesowego w ostatnich kilku lub nawet kilkunastu lat pokazuje jasne trendy w tworzeniu biznesów. Trendy te możemy nazwać modelami tworzenia biznesu, czyli sposobami wyboru swojego kierunku rozwoju w celu budowy biznesu generującego stałe przychody. Ponieważ za każdym biznesem, większym czy mniejszym, kryje się człowiek, modele są odzwierciedleniem myślenia i działania konkretnych grup ludzi, którzy podjęli i podejmują decyzję o uruchomieniu własnej działalności gospodarczej. Nazewnictwo modeli jest umowne, jednak sama nazwa wskazuje określoną opcję biznesową.

Dodatkowo – i to jest chyba sprawą najbardziej kluczową – modele tworzenie stanowią przykład strategicznego ukierunkowania dla całej działalności firmy i biznesu w sieci i nie tylko. Każdy model tworzenia biznesu wiąże się z różnymi zaletami i wadami, które decydują o tym, jak będziemy się prezentować, pozycjonować i rozwijać. Przyjmując określony model tworzenia biznesu, podejmujemy świadomą decyzję i godzimy się na to. W konsekwencji daje nam to jednak taką przewagę, że jesteśmy w stanie skupić się na maksymalizacji korzyści płynących z danego wzorca.

Przegląd kluczowych modeli tworzenia biznesu

Możemy wyróżnić 5 modeli tworzenia biznesu:

MODEL IMITATORA


Wchodzimy na rynek z ofertą konkurencyjną, tj. z produktami, które są już dostępne u innych

Przykładem może być każdy sprzedawca w serwisie Allegro oferujący towary fizyczne dostępne także w innych sklepach stacjonarnych i internetowych. Wystarczy tylko sprawdzić, w ilu miejscach możemy kupić konkretną książkę lub też konkretny perfum.


MODEL IMPORTERA


Wchodzimy na rynek z ofertą z zagranicy lub niedostępną (lub mało dostępną) w regionie

Przykładem może być sklep COŚ SŁODKIEGO, który specjalizuje się w sprzedaży słodyczy z krajów anglosaskich, w tym głównie USA.


MODEL ZAWODOWCA


Wiedza i kompetencje zawodowe stają się podstawą naszej działalności biznesowej

Przykładem są zwykle osoby pracujące w tzw. wolnych zawodach, w tym adwokaci, architekci, doradcy finansowi, graficy, inżynierowie, informatycy, księgowi, lektorzy języków obcych, programiści, tłumacze języków obcych, trenerzy, ale także specjaliści od marketingu, public relations oraz eksperci w innych dziedzinach.


MODEL PASJONATA


Nasze hobby, zainteresowania i pasje przekształcamy w naszą działalność biznesową

Przykładem są zwykle blogerzy tematyczni, których blogi lub portale tematyczne zaczęły w pewnym momencie generować przychody.


MODEL KREATORA


Ulepszenie istniejącej już oferty konkurencyjnej lub tworzenie zupełnie nowej jakości

Przykładem modyfikacji produktu może być sklep z koszulkami CHRUM, natomiast przykładem nowego produktu serwis RZETELNY REGULAMIN, gdzie dostępna jest usługa tworzenia regulaminów dla szeroko pojętego e-biznesu.


Przejście od modelu IMITATORA do modelu KREATORA oznacza przeważnie wzrost stopnia innowacyjności.

Podsumowanie

Praktyka pokazuje, że popularne biznesy tworzone są na bazie pewnych modelowych rozwiązań. Większość przedsiębiorców mniej lub bardziej świadomie decyduje się na jeden z pięciu modeli tworzenia biznesu, tj. kieruje się pewnymi mechanizmami i zachowaniami, które różnią się od siebie stopniem innowacyjności, tj. kreatywności. Kreatywność oznacza tutaj poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań wyróżniających nasz biznes na tle ogólnej konkurencji. Często sprowadza to się do samego oferowanego produktu, który może być taki sam jak u innych dostawców / sprzedawców, lub też na swój sposób “unikalny”.

e-commerce e-biznes modele tworzenia biznesu usługi w e-commerce
Kursy e-commerce